“Grev Yasaklarına, OHAL’e Artık Yeter!”

“Grev Yasaklarına, OHAL’e Artık Yeter!”

Tayyip Erdoğan, katıldığı MÜSİAD (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği) toplantısında yaptığı konuşmada OHAL’in kaldırılmasını isteyenleri işaret ederek “Bu Olağanüstü Hal’de o tür tehditlerle karşımıza gelenler anında yasaların, hukukun bize verdiği  yetkiyi kullanmamızı kolaylaştırıyor. Öyle ikide bir kalkacak hemen grev, bilmem  ne… Kusura bakma arkadaş.” diye konuştu. Erdoğan OHAL sayesinde emekçilerin grev hakkını gaspederek patronların şaşmaz bir temsilcisi olduğunu bir kez daha itiraf etmiş oldu.

AKP iktidara geldiğinden bu yana toplamda 12 grev Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklanmıştı. OHAL döneminde ise 2017’nin ilk 5 ayında toplam 4 grev yasaklandı: Asil Çelik grevi, EMİS grevi, Akbank grevi, Şişecam grevi.

Sosyalist Emekçiler Partisi, konuyla ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamada “Bu keyfiyet bizim ekmeğimize, hayatlarımıza mal olurken patronların da AKP’nin de umurunda olan tek şey sırtımızdan daha fazla kar elde edebilmek. Yoksa neden her seferinde işçinni az olan lokmasından alınıyor da patronlar OHAL’de bile ihya oluyor. Bu hukuksuzluğa Keyfiyete, GREV YASAKLARINA; OHAL’e ARTIK YETER!” denildi.

Sosyalist Emekçiler Partisi bir süredir “OHAL’e, İhraçlara, KHK’lara ARTIK YETER” başlıklı bir kampanya yürütüyordu.

SEP tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

“20 Temmuz’da darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL aylardır tekrar tekrar uzatılarak devam ediyor. Emekçi halkın her türlü hak arama mücadelesini bu yolla baltalayan AKP ve Erdoğan’ın ağzından OHAL’in gerçek amacının ne olduğu dökülüverdi.

MÜSİAD toplantısında OHAL’in patronlara yaradığını açık açık söyleyen Cumhurbaşkanı; “öyle ikide bir kalkacak, hemen grev, bilmem ne kusura bakma arkadaş” diyerek asıl amacının yoksulluğa ve iş cinayetlerine mahkum ettiği işçi sınıfının grevlerini yasaklamak olduğunu itiraf etmiş oldu.

AKP, iktidarı boyunca 11 grevi erteleme bahanesiyle yasakladı. En son olarak Şişecam işçilerinin grevi OHAL nedeniyle ertelendi, fakat işçiler bu karara boyun eğmeden fabrikalarında eylemlerine devam ediyor. Bu keyfiyet bizim ekmeğimize, hayatlarımıza mal olurken patronların da AKP’nin de umurunda olan tek şey sırtımızdan daha fazla kar elde edebilmek. Yoksa neden her seferinde işçinni az olan lokmasından alınıyor da patronlar OHAL’de bile ihya oluyor.

Bu hukuksuzluğa Keyfiyete, GREV YASAKLARINA; OHAL’e ARTIK YETER!”

CATEGORIES
TAGS
Share This