"Ezilenlerin Yumruğu" Yaşamını Yitirdi

Dünya Muhammed Ali efsanesine tanık oldu. O efsane artık yok. Muhammed Ali yaşamını yitirdi; fakat yaptıklarıyla söyledikleriyle tüm sporculara örnek olacak bir miras bıraktı geride.
ABD’de boksa ilk başladığı dönemlerde siyahlarla beyazlar arasındaki kutuplaşmanın sürekli kaşındığı yıllardı. Muhammed Ali 18 yaşındayken Roma Olimpiyatları’nda altın madalya kazandı. Fakat bu madalyayı Ohio Nehri’ne attı. Neden mi? Muhammed Ali bir restorana girip karnını doyurmak istemişti. Kapıdaki görevli “Buraya siyahlar giremez.” deyince, “Böyle bir ülkede başarıdan söz edilemez” diyen Muhammed Ali, madalyasını suya attı. Onun sembolik hediyelerle hiçbir zaman işi olmadı!
Vietnam’a Gitmedi! 
ABD’nin Vietnam’ı acımasızca bombaladığı, Vietnamlıları katlettiği dönemde öyle bir söz etti ki, bu aykırı çıkış yıllar boyu unutulmadı ve unutulmayacak. “Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki neden onlarla savaşayım” diyerek Vietnam Savaşı’na gitmeyen Muhammed Ali, 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Bokstan 5 yıl men edildi. İflas etti. Maddi sıkıntılar yaşadı. Bu dönemde hayatını, üniversitelerde verdiği konferanslarla kazandı. Konferanslarda savaş karşıtı konuşmalarını sürdürdü. O yumruklarını, her zaman muktedirlere indirmeyi seçti!
Muhammad Ali. Cassius Clay. 1968. (Photo by: Marka/UIG via Getty Images)
Bush’la Dalga Geçti!
Bush, Muhammed Ali’ye, ABD tarafından 2005 yılında “Barış adamı” ödülü verirken kendi aklınca Muhammed Ali’ye meydan okudu. Yumruklarını kaldıran Bush’a, Muhammed Ali elleriyle “deli misin?” diye sordu.
Muhammed Ali Sadece 5 Defa Yenildi
Muhammed Ali kariyeri boyunca sadece 5 defa mağlup oldu. Fakat onun asıl başarısı, ezilenlerin yanında saf tutmasıydı. Yazının girişinde de söylediğimiz gibi: Bir efsane artık yok; fakat bıraktığı miras, endüstriyel spora karşı, muktedirlerin sözü olmaya gayret gösteren sporculara karşı ışık olmaya devam edecek.
bolsevik.org

CATEGORIES
TAGS
Share This