Erdoğan Saldırdı, Öğrenciler Yanıtladı

21 Aralık, 2012

Bugün Şirin Payzın’ın sunduğu Neler Oluyor programına ODTÜ’den bir SDH’li katılarak canlı yayında o gün yaşananları anlattı, programa katılan öğrenciler ODTÜ’deki protesto hakkında Başbakan başta olmak üzere birçok kişi tarafından yürütülen karalama kampanyalarını yanıtladı.

Tayyip Erdoğan ODTÜ’deki protestolar için bir çok karalama ve iftirada bulunmuştu, bunların bir kısmı şöyle:

“Utanmadan söyledikleri şey, ‘Polisin, güvenliğin olmadığı üniversite istiyoruz’. Derslere girmiyorlarmış. Girmezsen girme. Sen öğretim üyesi olsan ne olur, olmasan ne olur.”

 “Hadi bağırıp çağırıp dursunlar neyse. Bunun üstüne polisler geldi, çembere aldılar ötelediler vs. Ama bu olay ise bunun çok üstünde. Polis oraya niye geldi? Polis durup dururken mi geldi? Ciddi bir olay var. Çantalara molotofları koymuşlar, araba lastikleri yakılıyor. Kampus içerisinde oluyor bunlar. Sözlü protesto değil. 300-400 kişilik bu grup eyleme başlayınca öncüler takviye istedi, takviyeyle çembere aldılar.”

“Araştırıyorsun kimlermiş. Bir kısmı Hacettepe’den, bazıları öğrenci değil, bazıları terör örgütünün mensupları. Şimdi sicilleri çıktı ortaya. Medya bunları araştırmadan sahipleniyor. Onu sahipleniyorsun da ülkenin başbakanı, ülkenin rektörü hepsi oraya gidiyor niye sahiplenmiyorsun? Saldırı polise fatura ediliyor. Polisin görevi orada güvenliği sağlamak, lastikler yakılmamış, molotof atılmamış olsa polis niye oraya girsin? Başbakan geliyor, Genelkurmay başbakanı geliyor, güvenlik tedbirini alacak tabi.”

Bu iddiaları yalanlayan bir çok görüntü mevcut, aynı şekilde ODTÜ’lü akademisyenlere ve öğrencilere yönelik bu sözlerin açık bir karalama niteliği taşıdığı ortada.

Hareketimizden Derya Koca ve Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi öğrencisi İsmail Berkay Avşar da bu iddiaları yanıtladılar ve o günü anlattılar.

Koca’nın konuşmasının satırbaşları şöyle:

“Akademisyenlerin ve öğrencilerin oluşturduğu korteje hiç beklemediğimiz bir anda ciddi bir polis saldırısı gerçekleşti. ‘Başbakan’ın geleceği programın saati belli. 3-4 saat öncesinden 3600 polis, 8 TOMA ve 20 zırhlı aracın kampüse gelmesinin, Başbakan ayrıldıktan 3 saat sonra saldırının hala devam ediyor olmasının bize bir şeyler anlattığını düşünüyorum.”

“Ülkenin genel gündeminden, yeni YÖK yasa tasarısından, patriot füzelerinden rahatsız olan herkesin bu protestoya katılmaya hakkı vardır. Üniversite kampüslerinin sadece o üniversitenin kayıtlı üyeleri ile sınırlı tutulmaması gerektiğini düşünüyoruz. Örneğin biber gazının yakın mesafeden atılması sonucu yaralanan arkadaşımız Ankara Hukuk öğrencisiydi, onun orda olmasını sorgulamak yerine üniversiteleri piyasaya açan, İTÜ’lü akademisyenlerin 50-d uygulaması ile işsiz kalmasına neden olan bu gündemi sorgulamak gerek”

Programın ilgili kısmını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz:

http://video.cnnturk.com/2012/haber/12/22/odtu-lu-ogrenciler-o-gunu-anlatti

CATEGORIES
TAGS
Share This