Döndü Şengül ve Çocuk İstismarı Davası Yarın Ankara'da

Döndü Şengül ve Çocuk İstismarı Davası Yarın Ankara'da

Devletin kadın katillerine ve çocuk istismarcılarına ceza vermemesi, ceza verse de indirim uygulaması büyük felaketlerin önünü açıyor. Bunun trajik bir örneği de Ankara’nın Mamak ilçesinde yaşandı.

Döndü Şengül Mamak’ta eşiyle yaşayan, 8 yaşında kızı olan bir kadındı. 2018’de eşi Şükrü Şengül’den şiddet gördüğü için annesinin yanına taşınıp Şükrü Şengül’e boşanma davası açmıştı. Fakat hamile olduğunu öğrendiği için davayı geri çekerek evine döndü ve bir erkek çocuğu dünyaya getirdi.Evine geri döndüğünde kızının, babası Şükrü Şengül tarafından istismara uğradığını öğrenen Döndü Şengül bu yılın başında tekrar boşanma davası açarak çocuklarıyla beraber annesinin yanına taşındı.

Şükrü Şengül 4 Ocak’ta istismardan ötürü gözaltına alındı. Ancak 5 Ocak’ ta nöbetçi mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Kocasının serbest bırakılmasına “Silahı var, beni öldürecek.Tutuklayın!” diyen Döndü Şengül’ün itirazı kabul edilmedi. 

Cinayetin ardından tutuklanan Şükrü Şengül ifadesinde “Eşim kızımı bana göstermiyordu. Olay günü de görebilmek için okula gittim. Eşim ağır küfürler etti. Düşmanım çoktur, her zaman silahla gezerim. Küfürleri duyunca kendimi kaybettim, ateş etmeye başladım, gerisini hatırlamıyorum.” diye belirtti.

Öz kızını istismar ettiği iddiasıyla hakkında açılan davada da ifade veren Şükrü Şengül, “Kızım E.’nin kendisine ait odası vardı, ancak hava soğuk olması nedeniyle benimle yatıyordu. Yapılan suçlamayı kesinlikle kabul etmiyorum.” diyerek kendisini savundu. Döndü Şengül’ün annesi Satı Evren, “Kızıma etmediği eziyet kalmadı, şiddet uyguladı, kötü davrandı.
Kızım iki çocuğu için katlandı. Kendi öz kızını bile taciz edince kızım dayanamadı. Mahkeme böyle bir adamı nasıl serbest bıraktı? Kızım daha yeni anne olmuştu. Oğlunu daha emziriyordu. Kızımın süt aka aka öldü” dedi. Döndü Şengül’ün ablası Hamide Evren ise “Kendi öz kızına bile cinsel istismarda bulunan bir adam nasıl serbest bırakılır?” diyerek isyanını dile getirdi.

AKP Türkiye’sinde istismar ve şiddet davalarının önemli bir kısmında kadınların koruma talepleri reddedildiği, aktif korunma sağlanmadığı ya da Döndü Şengül olayında görüldüğü üzere yargı cinayetin önünü açtığı için kadınlar katlediliyor. 

AKP’nin yargısı yargılamıyor; koruyor ve AKlıyor. 

Bu yaşanan açık ihmal  cinayetinin ardından 18 Haziran Salı günü saat 10.00’da, Ankara Adliyesi 1. Ağır Ceza mahkemesinde üçüncü duruşması görülecek olan istismar davasına Eşitlik kadın örgütü bir davette bulunuyor. Kadın cinayetlerine ve çocuk istismarına karşı Ben de Varım! diyen herkesi mücadeleyi büyütmeye çağırıyor!

CATEGORIES
TAGS
Share This