Demiryolu Emekçileri Sürgünlere Karşı Ankara’ya Yürüyor!

Demiryolu Emekçileri Sürgünlere Karşı Ankara’ya Yürüyor!

TCDD’ye bağlı iş yerlerinde bir süredir kamu emekçilerine “zorunlu rotasyon” adı altında dayatılan sürgünlere tepkiler sürüyor. TCDD’de örgütlü bulunan KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) üyelerinin de aralarında bulunduğu 84 emekçi herhangi bir gerekçe dahi gösterilmeden sürgüne gönderilmişti. Demiryolu emekçileri, pandemi döneminde bırakın şehirler arası yolculuk yapmayı, sokağa çıkmanın bile yasak olduğu dönemde yaşadıkları şehirden sürgün edilmişti. Sürgün edilen emekçilerin arasında kanser tedavisi gören, bakıma muhtaç eşi olanların olduğu biliniyor. Sürgün kararı Ankara, Adana, İzmir ve Diyarbakır’da protesto edilmişti.

BTS tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan eylemlerde sürgün kararları geri alınmadığı takdirde Ankara’ya yürüyeceklerini belirtmişlerdi. BTS üyeleri dün İzmir, İstanbul, Adana ve Diyarbakır’daki tren garları önünde basın açıklaması yaparak dört koldan Ankara’ya yürüyüşe başladı.

KESK’e bağlı BTS, yürüyüş sebeplerini şöyle açıkladı:

“Kendi isteği dışında görev yerleri değiştirilen bu çalışanlardan 15’i sendikamız üyesi olup içerisinde Merkez Yürütme Kurulu üyemiz, Sendikamız eski Genel Başkanı, Şube Başkanı ve İşyeri Temsilcileri ile birlikte kendisi ve aile bireyleri arasından kanser, felçli ve ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayacak durumda olan kişiler bulunmaktadır.
Diğer yandan ise bu kararla siyasi iktidara yakınlığı olan başka bir sendikanın onlarca üyesi ise kendi istedikleri yerlere yasalara aykırı bir şekilde unvan alarak hülle yoluyla atanmıştır.

Sendikamız tarafından hukuka aykırı ve ayrımcı kararın geri alınması amacıyla; kamuoyu oluşturmak, ilgili kurumlara sesimizi duyurmak ve toplumu bilgilendirmek üzere ‘SÜRGÜNLER GERİ ALINSIN!’ adı altında demiryollarında yürüyüş kararı alınmıştır.”
Diyarbakır’dan yürüryüşe geçen grup, Elazığ’da polis tarafından duruduruldu. Durdurulan yürüyüş kolunda yer alan BTS Genel Yayın Sekreteri Ahmet Eroğlu, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Buradaki yetkililer hiçbir gerekçe belirtmeden yürüyüşümüzü engelliyor. Üstelik ne gariptir ki yıllardır çalıştığımız tren garlarına ve gar meydanlarına alınmıyoruz. Gerekçe olarak TCDD’nin İçişleri Bakanlığı’na gönderdiği yazı gösteriliyor. Bu yazıda trafik emniyetinden, kamu malından bahsedilmiş. Biz kamu malına zarar vermiyoruz; tam tersine satılan, peşkeş çekilen kamunun, TCDD’nin arazilerini, binalarını savunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Polisin tüm engellemelerine rağmen mücadeleden vazgeçmeyen demir yolu emekçileri 4 Haziran Perşembe Ankara’da TCDD Genel Müdürlüğü önünde saat 11.30’da buluşarak bir basın açıklaması gerçekleştirdikten sonra TCDD Genel Müdürü ile görüşme gerçekleştirecek.

Share This