Amerika’da Altlarına Bez Bağlayan İşçiler -Anıl Ersoy

tavukAmerika’da son 20 yılda artan tavuk tüketimi sonrası tavuk endüstrisinin en büyük derdi daha ucuza ve daha çok tavuk üretmek haline geldi. Haliyle, bundan en kötü etkilenen ise tavuk fabrikalarında çalışan işçiler oluyor.

Vice’ın haberine göre Amerika’nın dört büyük tavuk üreticisi olan Tyson Foods, Perdue Farms, Sanderson Farms, ve Pilgrim’s Pride artan talebe yetişmek için işçilere günde sadece yarım saat mola tanıyor ve hiçbirine tuvalete gitme hakkı tanımıyor. İnsanlık dışı bu uygulamaya maruz kalan işçilerden uzun vardiyalarda inanılmaz bir süratle çalışmaları bekleniyor. Bu yüzden amirleri tuvalete gitmelerine bile izin vermiyor. Oldukları yerde ihtiyaçlarını gidermek zorunda kalan işçiler ise bez kullanmayı alışkanlık haline getirmişler.

Her tesiste tuvalet konusunda farklı uygulamalar olsa da, Oxfam America’nın raporuna göre işçiler tuvalete gitmenin bir hak değil ayrıcalık olduğunu söylüyor. Verilen yarım saatlik molada üstlerini değiştirip, yemek yiyip sonra tuvalete gidip işe geri dönmeleri beklenen işçiler ihtiyaçlarını gideremiyor; çünkü sırada bekleyen yüzlerce işçi oluyor. Bazı yerlerde ise tuvalete gitmeleri için sadece 5 dakika tanınıyor. Böyle bir durumda bile su, kan ve yağ kaplı zeminde koşarak tuvalete gitmeleri gerektiği için bu da ayrı bir tehlike arz ediyor.

İşçilerin büyük bir kısmı bu yüzden sağlık sorunları yaşıyor. Böbrek iltihabıyla ve çeşitli idrar yolu enfeksiyonlarıya çok sık karşılaşıyorlar. Özellikle hamile ve regl olan kadın işçiler çok daha büyük zorluklarla karşı karşıya kalıyorlar. Tavuklarda antibiyotik kullanıldığı ve işçiler de sürekli antibiyotiğe maruz kaldığı için hastalandıkları zaman verilen ilaçlar artık etki etmemeye başlıyor. İyileşemeyen bazı vakalar ölüme sebebiyet veriyor.

Patronlardan gelen öneri ise şaşırtmıyor: su içmeyin! Çalışma arkadaşlarının yanında utanç verici bir duruma girmemek için işçiler sıvı tüketimini tehlikeli derecede azaltıyorlar. Tuvalet sorunun yanında makinalar ısınmasın diye soğukta, hiç durmadan, inanılmaz bir süratle çalıştırılıyorlar ve aldıkları ücret ise saatlik 10 doların altında kalıyor.

Burjuvazi kar hırsı sayesinde işçilerin sağlıklarını da bir kenara bırakıp artık insanlık onurlarına da saldırıyor. Kapitalizmin barbarlığı hüküm sürdükçe böyle örneklerle daha çok karşılaşacağız.

 

CATEGORIES
TAGS
Share This