AKP'nin Derdi Sandık Başı Değil, "Masabaşı"

AKP'nin Derdi Sandık Başı Değil, "Masabaşı"

“Sandıkları terk etmeyin. AKP’nin oyunlarına karşı son ana kadar sandık başında olun.” Bu söz, önceki seçimlerde toplumsal muhalefetin en sık tekrar ettiği uyarıların bakında geliyordu. Önümüzdeki seçimlerde yine tekrarlanması kuvvetle muhtemel olan bu uyarıya karşı AKP şimdiden masabaşı oyunları devreye soktu. AKP’nin istediği, sandıkları masabaşı oyunlarla yandaşlara devretmek ve mühürsüz oy pusulalarının geçerli sayılmasını sağlamak. 

Şaibeye Davetiye

16 nisan referendumuna gölge düşüren mühürsüz oy pusulalarının geçerli sayılmasıyla ilgili YSK kararı AKP’nin önerisiyle 5 gün önce meclis gündemine gelmişti. Öneri yasalaşırsa tek sorun mühürsüz oy pusulalarının geçerli sayılması olmayacak. Yasa önerisinde şaibeye kapı aralayan birçok madde var.

Öneri yasalaşırsa bundan böyle seçimlerde sandık kurulu başkanları kura ile belirlenemeyecek. Kurul başkanlarına memur olma zorunluluğu getirilecek ve bu isimler ilçe seçim kurulu tarafından belirlenecek. Seçilen isimlerle ilgili itiraz hakkı olmayacak. Eskiden seçim günü belirlenebilen ve büyük oranda sınırı bulunmayan müşahitler bundan böyle belirlenen tarihe kadar ilçe seçim kurullarına bildirilmek zorunda. Müşahit olmak isteyenler, YSK tarafından hazırlanacak formu doldurmak zorunda olacak ve vesikalık fotoğrafı ile bu formu ilçe seçim kuruluna teslim edecek. Böylece her partinin istediği kadar müşahit belirleme ve seçim saatine kadar müşahit bulma hakkı ortadan kalkmış olacak. Aynı zamanda Oyum Güvende, Oy ve Ötesi gibi sivil toplum örgütlerinin denetleyici faaliyetleri de engellenecek.

Öneri hâlâ mecliste. AKP’nin koltuk değnekçisi MHP öneriye destek veriyor. Öneri yasalaştığı takdirde AKP seçimlerde kendi çalıp kendi oynayacak.

bolsevik.org

CATEGORIES
TAGS
Share This