A-101 İşçileri Samsun’da Eylem Yaptı

A-101 İşçileri Samsun’da Eylem Yaptı

A-101 Marketlerinde çalışan emekçiler, uğradıkları haksızlıkları duyurmak için dün Türk-İş A-101 önünde 16.00’da basın açıklaması gerçekleştirdi.

Çevreden de ilgi gören eylemde “A-101 SÖMÜR SÖMÜR BİTMEZ, İSTİHDAM ŞAMPİYONU MU İŞTEN ATMA ŞAMPİYONU MU” yazılı pankart taşındı. Yapılan açıklamada, A-101 yöneticilerinin tüm ülkede sistemli olarak emekçilere iftira atıp tazminatsız işten çıkardığı ya da mobbing uygulayarak istifaya zorladığı açıklandı. Bu yöntemle 2015-2016 yıllarında istihdam şampiyonu olan şirket aslında kar hırsıyla işçilerin emeklerini hiçe sayan sistemli bir sömürü zinciri oluşturmuştu. Sendikal faaliyetle örgütlenip haklarını aramak isteyen 8 emekçiyi ise şirketin hiçbir hakkını vermeden işten çıkardığını anlatan açıklamanın sonunda emekçiler A-101 patronlarına şöyle seslendi:

“Her gün işten çıkarılma kaygısı duymak istemiyoruz. Envanter baskısı son bulsun. SKT baskısı son bulsun. Attığınız iftiralar son bulsun. Fazla çalışma istemiyoruz, yeterli personel ile çalışmak istiyoruz. Ciro baskısı istemiyoruz. Hakaretlerinizi işitmek istemiyoruz”

Basın açıklaması “DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ” VE “YAŞASIN SINIF DAYANIŞMASI” sloganları ile alkışlar eşliğinde son buldu.

Sosyalist Emekçiler Partisi Samsun üyeleri de eyleme katılarak A-101 işçilerine destek oldu.

Share This