Posts

Merhaba arkadaş!
Gençliğinin en önemli yıllarının geçeceği sıralarda öğrenmenin, sorgulamanın yılları olacak. Biz Marksist Fikir Toplulukları olarak, bulunduğumuz bütün üniversitelerde hayatı anlamanın ve Marks'ın dediği gibi “aynı zamanda onu değiştirmenin” yollarını arıyoruz.

Ülkenin içinde bulunduğu durum ortada: baskılar artıyor, bugün amfilerinde ders anlatması gereken hocalarımız muhalif olduğu için işinden ihraç ediliyor, halka hakikatleri anlatmak onuru ile yazan gaz...eteciler cezaevlerinde, insan hakları savunucuları tutsak, binlerce sendikalı öğretmen sürgünde...
Ünivesiteler de bu baskı yumağına karşı çıkan yerler olarak iktidarın hedefinde.

Öyleyse olan biten sıradan bir gazete haberi değil. Senin ve benim başımıza gelene karşı mücadele ediyoruz. Sadece özgürlük ve adalete büyük bir tutkuyla bağlı olduğumuz için değil:bir sene sonra ülkemizde özgürlük adına ne kalacağının kaygısı ile mücadele ediyoruz. Bugün ne kadar yan yana gelirsek, yarın o kadar özgür olacağımıza inanarak mücadele ediyoruz. Bu mücadelede senin aklına, coşkuna ve gücüne ihtiyacımız var.
Ülkenin dört bir yanında topluluklarımız yeni üyelerini bekliyor
Yerin hazır. Bize katıl!
.

See More
Image may contain: one or more people

Aylık siyasi yayınımız Sosyalist'in 2. sayısı " Ihtiyacımız olan Birleşik Mücadele Cephesi " manşetiyle çıktı! Yayınımıza ulaşmak için sayfamıza mesaj atabilirsiniz.

No automatic alt text available.
Videos
#AyşeÖğretmeneDokunma
13
3 Kasım Beyazıt OHAL'e, KHK hukuksuzluğuna, cadı avına, zorbalığa karşı bir aradaydık. Haykırdık "Teslim olmadık, teslim olmayacağız!" diye. 15 Temmuz'da ülkeyi darbeden kurtardıklarını iddia edenler, muhalif kesimlere darbe üzerine darbe indirmeye başladı. Daha bir hafta önce, onlarca muhalif akademisyen, yüzlerce muhalif kamu emekçisi ihraç edildi. Birkaç gün önce Cumhuriyet Gazetesi'ne operasyon başladı. Ve bu gece HDP'nin yüzbinlerce oyu temsil eden milletvekilleri evlerine yapılan, baskınlarla gözaltına alındı. Şimdi susmanın sırası değil! Bugün bana dokunmayan yılan bin yaşasın dersek, yarın o yılan tek tek hepimize dokunacak. Peki umutsuzluğa mı kapılacağız? HAYIR! Umudunu alıp da gelen sayısız yoldaşımız, sayısız dostumuz var çünkü! Unutma, SEN VARSAN HER ŞEY DEĞİŞİR; SEN VARSAN TARİH DEĞİŞİR!
7
Haziran'ı yaratanlara... Dövüşenlere... Düşenlere...
32
Photos
Posts

AKP’nin KENDİNİ KURTARMA SAVAŞINA ORTAK OLMAYACAĞIZ!

Afrin Operasyonuna HAYIR!

AKP Afrin’e düzenlediği operasyonla ülke içinde giderek sıkışan pozisyonunu rahatlatmak için milliyetçilik ve şovenizmin devreye girmesini hedefliyordu. Amacına da ulaştı. Suriye’de cihatçı çetelere verdiği destekle akan gözyaşının ve kanın bilfiil sorumlusu olan iktidar bugün her sıkıştığında devreye soktuğu kartı tekrar oynuyor; yani milliyetçilik üzerinden tüm halkı birleştirip kendi çelişkileri...nin; hırsızlık, yolsuzluk, emek düşmanlığının üzerini kapatmaya çalışıyor.

Suriye iç savaşının başından beri ABD’yle aynı safta yer alan iktidar bugün yaptığı her hamle boşa çıkıp da sahada rezil olunca antiemperyalist maskesini takıyor, Kürt halkının tarihsel kazanımlarını yok sayarak başka bir ülkenin topraklarında işgale girişiyor. AKP’nin çivi çiviyi söker hesabıyla ortaya koyduğu saldırganlık, emekçi ve ezilen halkları birbirine düşürerek kendi krizini aşmak içindir. Böylece grevleri yasaklanan işçiler, OHAL ve KHK’larla işinden atılan hakları gasp edilen binler aslında AKP’nin 2019’a giderken ikbali için görmezden gelinecek, hesaplar bir sonraki bahara ertelenecek ve en önemlisi de iç siyasetteki yerin dibine batan politikaların karşılığında öfkelenen kitleler Kürt halkına yönlendirilecek.

Marksist Fikir Toplulukları olarak AKP’nin Afrin işgaline karşı ezilen Kürt halkının yanındayız. Ortadoğu coğrafyasını kan gölüne çeviren ABD ve onun yandaşı AKP’nin hiçbir hamlesinin halklara barış ve özgürlük getirmeyeceğinin bilincinde, bu toprakların antiemperyalist devrimci gençliğinin devamcıları olarak savaş politikalarının ve katliamların karşısında duracağız.

YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ
Emekçi halkların birbirine boğazlatılmasına hayır!
Yaşasın Türk-Kürt-Arap-Alevi-Sünni Halkın Kardeşliği!
AKP Rejiminin Suriye’deki Maceraları Kendi İkbali İçindir!

See More
Image may contain: text

Ekim Devriminin hemen ardından dünya devriminin uğrağı Almanya olmuştu. Alman devriminin liderleri Rosa Luksemburg ve Karl Liebknecht 1919 yılında Spartakist Ayaklanması’nın ardından 15 Ocak'ta katledildi. Katledilmelerinin hemen ardından Troçki tarafından kaleme alınan makale:
Eşsiz anıları, dünya devrimi mücadelesinde yaşayacak. Vardık, varız, varolacağız!

http://sosyalistgundem.com/karl-liebknecht-ve-rosa-luxembu…/

Ekim Devriminin hemen ardından dünya devriminin uğrağı Almanya olmuştu. Alman devriminin liderleri Rosa Luksemburg ve Karl Liebknecht 10 Ocak 1919'da Spartakist Ayaklanması’nın ardından katledildi. Katledilmelerinin hemen ardından Troçki tarafından kaleme alınan bu makaleyi okurlarım...
sosyalistgundem.com

Recep Tayyip Erdoğan'ın kayyum atadığı Boğaziçi Üniversitesi'ne sömestr tatilinde ve kimselere duyurmadan adeta gizlice gelişi üzerine Boğaziçi Üniversitesi Marksist Fikir Topluluğu'nun yaptığı açıklama:

Image may contain: 1 person, text

Berkin Elvan,
Katledileli 1664 gün geçti. Eğer yaşasaydı, bugün 19 yaşında olacaktı.

Unutmadık, unutturmayacağız!

...

Katiller ve "emri ben verdim" diyen azmettiriciler hesap verecek!

Katledilen bütün çocukların, ekmek ve özgürlük için yola koyulanların mücadelesini zafere ulaştıracağız!
#BerkinElvan #BerkinElvan19Yaşında

See More
Image may contain: 3 people, people smiling, text

2018'de MFT'ye KATIL!
1 yılın daha sonuna geldik. AKP eliyle özgürlüklerimizin törpülendiği,
*Üniversitelerin bilimsel ve özerk yapılarının ortadan kaldırıldığı,
*OHAL ve KHK'larla ülkenin onurlu insanlarının; akademisyeninden gazatecisine, öğrencisinden işçisine baskı altına alındığı tutuklandığı bir yılı daha geride bıraktık.
Söyleyecek çok şey var ama geriye dönüp baktığımızda bu bir yılda direnenler akılda kalıyor. ...
KHK'lara boyun eğmeyen Nuriye ve Semih Hoca,
AKP'yi kendi mahkemelerinde mahkum eden Ahmet Şık,
grev yasaklarına rağmen mücadele etmekten bir adım geri durmayan işçiler ve
bu ülkenin devrimci geleneğinin baskıya ve zulme baş eğmeden topluma umut olan gençliği.
İşte bir tarafta sömürücüler, hırsızlar ve katiller, diğer tarafta kendi özgürlüğü için olduğu kadar toplumun özgürlüğü hakları ve insanlık için mücadele eden, dayanışan binler.
2018'de de kaderimiz başkaları tarafından belirlenmek istenecek. Bize çizdikleri yolda geleceksizlik, umutsuzluk ve sömürüyle karşı karşıya kalacağız. Yeni gireceğimiz yılda geleceğimizi dileklere ve isteklere bırakmadan somut adımlarla kendi ellerimizle kazanalım.
Son bir yılda dahi yaşadıklarımız, 100. yılını geride bıraktığımız EKİM DEVRİMİ'nin bize bıraktığı miras şunu gösteriyor;

Son Sözü direnenler söyler. Bu hep böyle oldu ama daha örgütlü daha canlı ve çalışkan olmak zorundayız. Tüm gençliği, dünyayı bulunduğumuz yerden değiştirmek, bize dayatılan zincirleri kırmak için MFT'li olmaya çağırıyoruz. 2018'e de umutla ve kararlılıkla giriyoruz.
SEN DE GEL! Eşitsizliğin, zulmün hep baki kalacağını sanan asalaklara karşı sesimizi birlikte yükseltelim.

SEN VARSAN HER ŞEY DEĞİŞİR SEN VARSAN TARİH DEĞİŞİR!

See More
Image may contain: one or more people and text

Ayşe Öğretmen 10 gün içinde hapse girebilir. Henüz bebeği 2 aylık ve sütten kesilmemiş durumda. Çocuklar Ölmesin dediği için bir öğretmeni yeni doğmuş bebeğiyle hapse atmak isteyen zihniyete karşı Ayşe Öğretmen'nin yanındayız. Marksist Fikir Toplulukları olarak dönem başında #AyşeÖğretmeneDokunma kampanyasıyla dayanışma içinde olmuştuk. Bugün de bu ülkede çocukların katledilmediği, özgürce büyüyebildiği yarınlar yaratmak için Ayşe Öğretmen'in yanındayız.

Ayşe Öğretmen'e Tebligat: 10 gün İçinde Hapse Girebilir

8 Ocak 2016 tarihinde Beyaz Show'a bağlanarak 'çocuklar ölmesin' dediği için hapis cezası alan Ayşe Çelik (Ayşe öğretmen) on gün içinde yeni doğmuş kızı Deran ile hapse girecek. Ayşe öğretmen Kürt halkına yapılan saldırıları ifşa etmiş ve ezilen bir halkın yanında olmu�...
bolsevik.org

19 Aralık, Deniz Gezmiş'e terörist diyen hadsizlerin kanlı tarihinden sadece bir gün.
Maraş Katliamı'nda 111 kişi katledildi.176 kişi yaralandı. 400'e yakın ev ve işyeri yakılıp yıkıldı.
Suçlular caza almadığı için 39 yıl sonra Malatya’da evler işaretlenmeye devam ediyor.
19 Aralık 2000'de Hayata Dönüş diyerek hapishanelerdeki devrimci tutsakları katlettiler.

...

İktidarlar değişe de katliamlar devam ediyor. 28 Aralık 2011'de deki Roboski'de savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 44 kişi hayatını kaybetmişti. Katliamı'nın davasında hala ilerleme sağlanamadı. Bu katliamları anmasını yasaklayanlar, katliamın da failleridir.
Katliamları unutmadık, unutturmayacağız!
Yaşanabilir bir gelecek SOSYALİZM ile mümkün!

#19AralıkMaraşKatliamı
#Roboski
#HayataDönüş

See More
Image may contain: 6 people, text

Boğaziçi Üniversitesi Marksist Fikir Topluluğu olarak rektörlük tarafından işçilerin yemekhane, barınma ve servis haklarına yapılan saldırıları yazdık. Üniversitelerimizdeki emekçi dostlarımıza yapılan saldırıları her daim ifşa edecek ve onlarla beraber mücadeleyi büyüteceğiz.
Okumak için: http://bolsevik.org/…/bogazicinde-isci-dusmanliginin-bilanc…

Image may contain: one or more people, crowd and outdoor
Bolsevik.org

Boğaziçi’nde İşçi Düşmanlığının Bilançosu
Boğaziçi Üniversitesi Marksist Fikir Topluluğu, okuyucularımız için Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğünün işçilere yönel...ik yemekhaneden servise ve barınma hakkına kadar uzanan hak saldırılarını derledi.
Okumak için: http://bolsevik.org/…/bogazicinde-isci-dusmanliginin-bilanc…

See More

#ErdalEren , Denizlerin mücadelesini genç yaşta omuzladı. 17'sinde ölümsüzleşti.
Erdal Eren ölümsüzdür!

Image may contain: 3 people, people smiling, text

ODTÜ Marksist Fikir Topluluğu:

"Bizim de örgütleyicilerinden olduğumuz dün gerçekleştirilen Filistin halkıyla dayanışma eylemi sonrası MFT olarak çekindiğimiz fotoğraf:
MFT olarak, eylem boyunca ajitasyonlarımız ve sloganlarımızla AKP'nin Filistin konusundaki ikiyüzlülüğü ifşa ederek bu ülkede antiemperyalist mücadelenin Deniz Gezmiş'lerden bugüne düzenle derdi olan, bütün insanlık için eşitlik ve özgürlük için mücadele eden devrimciler tarafından yürütüldüğü ve Ortadoğu’da ...da tüm dünyada da emekçilere ve ezilen halklara yaşam şansı tanımayan emperyalist kapitalist sistemin tek alternatifinin Sosyalist Ortadoğu ve Sosyalist Dünya Devrimi perspektifinden geçtiğini vurguladık."

Başka bir dünya bizlerin elinde! Emperyalist kapitalist sisteme karşı sen de üniversitelerde devrimci teori ve pratiğin okulu olan MFT'ye Katıl!

See More
Image may contain: 12 people, people smiling, people sitting and indoor
It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
396 Views

AKP-ABD-İSRAİL Tüm Gerici Diktatörler, Emperyalistler ORTADOĞU'dan DEFOLUN!
Kudüs Filistinlilerindir;
Filistin halkının topraklarına el koyarak emperyalizmin Ortadoğu'yu bataklığa çevirmesine karşı geçmişten bugüne Filistin halkının yanında hiçbir çıkar gözetmeksizin yer alan devrimci geleneğin bir parçası olarak
11 Aralık Pazartesi 18.30'da Yemekhanede buluşuyor, Yurtlar bölgesine yürüyoruz.
Filistin davası sosyalistlerin davasıdır, ABD, İsrail ve onun Ortadoğu'daki taşero...nu AKP Ortadoğu halklarına her daim savaş ve gözyaşından başkasını reva görmemiştir.. Denizlerden bugüne devam eden bu gelenek hem Filistin'in özgürleşmesi için, hem de çıkarcı, işbirlikçi AKP ve yandaşlarının foyasını meydana çıkarmak için sessiz kalmayacak.
Tüm ODTÜ kamuoyunu yürüyüşümüze destek olmaya çağırıyoruz.

YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ!

See More
It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
540 Views
ODTÜ Marksist Fikir Topluluğu

AKP-ABD-İSRAİL Tüm Gerici Diktatörler, Emperyalistler ORTADOĞU'dan DEFOLUN!
Kudüs Filistinlilerindir;
Filistin halkının topraklarına el koyarak emperyalizmin Or...tadoğu'yu bataklığa çevirmesine karşı geçmişten bugüne Filistin halkının yanında hiçbir çıkar gözetmeksizin yer alan devrimci geleneğin bir parçası olarak
11 Aralık Pazartesi 18.30'da Yemekhanede buluşuyor, Yurtlar bölgesine yürüyoruz.
Filistin davası sosyalistlerin davasıdır, ABD, İsrail ve onun Ortadoğu'daki taşeronu AKP Ortadoğu halklarına her daim savaş ve gözyaşından başkasını reva görmemiştir.. Denizlerden bugüne devam eden bu gelenek hem Filistin'in özgürleşmesi için, hem de çıkarcı, işbirlikçi AKP ve yandaşlarının foyasını meydana çıkarmak için sessiz kalmayacak.
Tüm ODTÜ kamuoyunu yürüyüşümüze destek olmaya çağırıyoruz.

YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ!

See More
It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
585 Views
ODTÜ Marksist Fikir Topluluğu

Kudüs Filistinlilerindir! ODTÜ ÖĞRENCILERI olarak 18.30da başlayacak yürüyüşümüzün duyurusunu yapmak için yoldaşlarımız yemekhanede ajitasyonlarini yaptı.

AKP-...ABD-İSRAİL Tüm Gerici Diktatörler, Emperyalistler ORTADOĞU'dan DEFOLUN!
Kudüs Filistinlilerindir;
Filistin halkının topraklarına el koyarak emperyalizmin Ortadoğu'yu bataklığa çevirmesine karşı geçmişten bugüne Filistin halkının yanında hiçbir çıkar gözetmeksizin yer alan devrimci geleneğin bir parçası olarak
11 Aralık Pazartesi 18.30'da Yemekhanede buluşuyor, Yurtlar bölgesine yürüyoruz.
Filistin davası sosyalistlerin davasıdır, ABD, İsrail ve onun Ortadoğu'daki taşeronu AKP Ortadoğu halklarına her daim savaş ve gözyaşından başkasını reva görmemiştir.. Denizlerden bugüne devam eden bu gelenek hem Filistin'in özgürleşmesi için, hem de çıkarcı, işbirlikçi AKP ve yandaşlarının foyasını meydana çıkarmak için sessiz kalmayacak.
Tüm ODTÜ kamuoyunu yürüyüşümüze destek olmaya çağırıyoruz.

YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ!

See More