Photos
Videos
Posts

Merhaba arkadaş!
Gençliğinin en önemli yıllarının geçeceği sıralarda öğrenmenin, sorgulamanın yılları olacak. Biz Marksist Fikir Toplulukları olarak, bulunduğumuz bütün üniversitelerde hayatı anlamanın ve Marks'ın dediği gibi “aynı zamanda onu değiştirmenin” yollarını arıyoruz.

Ülkenin içinde bulunduğu durum ortada: baskılar artıyor, bugün amfilerinde ders anlatması gereken hocalarımız muhalif olduğu için işinden ihraç ediliyor, halka hakikatleri anlatmak onuru ile yazan gaz...eteciler cezaevlerinde, insan hakları savunucuları tutsak, binlerce sendikalı öğretmen sürgünde...
Ünivesiteler de bu baskı yumağına karşı çıkan yerler olarak iktidarın hedefinde.

Öyleyse olan biten sıradan bir gazete haberi değil. Senin ve benim başımıza gelene karşı mücadele ediyoruz. Sadece özgürlük ve adalete büyük bir tutkuyla bağlı olduğumuz için değil:bir sene sonra ülkemizde özgürlük adına ne kalacağının kaygısı ile mücadele ediyoruz. Bugün ne kadar yan yana gelirsek, yarın o kadar özgür olacağımıza inanarak mücadele ediyoruz. Bu mücadelede senin aklına, coşkuna ve gücüne ihtiyacımız var.
Ülkenin dört bir yanında topluluklarımız yeni üyelerini bekliyor
Yerin hazır. Bize katıl!

See More
Image may contain: one or more people
Image may contain: text
Sosyalist Gündem

Sosyalist Dergi'nin 2. sayısı "İhtiyacımız Olan Birleşik Mücadele Cephesi" kapağıyla çıktı.
Dergimizi temin etmek için bize ulaşabilirsiniz.

Posts
Image may contain: text
Sosyalist Gündem

Acil İhtiyaç Sosyalist Solun Birleşik Cephesi – V. U. Arslan
Sosyalist solun ortak mücadelesi ve diktadan çıkış reçetesi .
http://sosyalistgundem.com/acil-ihtiyac-sosyalist-solun-bi…/

AKP’nin KENDİNİ KURTARMA SAVAŞINA ORTAK OLMAYACAĞIZ!

Afrin Operasyonuna HAYIR!

AKP Afrin’e düzenlediği operasyonla ülke içinde giderek sıkışan pozisyonunu rahatlatmak için milliyetçilik ve şovenizmin devreye girmesini hedefliyordu. Amacına da ulaştı. Suriye’de cihatçı çetelere verdiği destekle akan gözyaşının ve kanın bilfiil sorumlusu olan iktidar bugün her sıkıştığında devreye soktuğu kartı tekrar oynuyor; yani milliyetçilik üzerinden tüm halkı birleştirip kendi çelişkileri...nin; hırsızlık, yolsuzluk, emek düşmanlığının üzerini kapatmaya çalışıyor.

Suriye iç savaşının başından beri ABD’yle aynı safta yer alan iktidar bugün yaptığı her hamle boşa çıkıp da sahada rezil olunca antiemperyalist maskesini takıyor, Kürt halkının tarihsel kazanımlarını yok sayarak başka bir ülkenin topraklarında işgale girişiyor. AKP’nin çivi çiviyi söker hesabıyla ortaya koyduğu saldırganlık, emekçi ve ezilen halkları birbirine düşürerek kendi krizini aşmak içindir. Böylece grevleri yasaklanan işçiler, OHAL ve KHK’larla işinden atılan hakları gasp edilen binler aslında AKP’nin 2019’a giderken ikbali için görmezden gelinecek, hesaplar bir sonraki bahara ertelenecek ve en önemlisi de iç siyasetteki yerin dibine batan politikaların karşılığında öfkelenen kitleler Kürt halkına yönlendirilecek.

Marksist Fikir Toplulukları olarak AKP’nin Afrin işgaline karşı ezilen Kürt halkının yanındayız. Ortadoğu coğrafyasını kan gölüne çeviren ABD ve onun yandaşı AKP’nin hiçbir hamlesinin halklara barış ve özgürlük getirmeyeceğinin bilincinde, bu toprakların antiemperyalist devrimci gençliğinin devamcıları olarak savaş politikalarının ve katliamların karşısında duracağız.

YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ
Emekçi halkların birbirine boğazlatılmasına hayır!
Yaşasın Türk-Kürt-Arap-Alevi-Sünni Halkın Kardeşliği!
AKP Rejiminin Suriye’deki Maceraları Kendi İkbali İçindir!

See More
No automatic alt text available.

Türkiye sosyalist geleneği çok baskılar, zulümler gördü; ama asla susmadı, sömürücüler ve zorbalar karşısında asla mücadeleden geri adım atmadı. Bugün de farklı bir şey yaşamıyoruz. Bu ülke nice Ahmet Şık'lar yetiştirdi ve yetiştirecek! sosyalistgundem.com da bu geleneğin bir taşıyıcısı olarak gerçekleri haykırmaya devam edecek! Sosyalist Gündem

Image may contain: 4 people, text

Samsun Kadın Dayanışması'nın çağrısı:

"Eski eşi İlker Lazoğlu tarafından sistematik olarak şiddet gören ve tehdit edilen, 42 tane suç duyurusunda bulunan ve "Sesimi duyun, ben ölmek istemiyorum! " diyen Deniz Ceylan için 17 Ocak çarşamba günü saat 20.00'da #DenizCeylanYalnızDeğildir hashtaggi ile Twitter dayız. Herkesi Deniz'in sesi olmaya davet ediyoruz.
BİR KİŞİ DAHA EKSİLMEYECEĞİZ!"

...

#DenizCeylanYalnızDeğildir

See More

Editörden Seçme:
Marksizm ve Ahlak Tartışmasına Dair – Güneş Gümüş
http://sosyalistgundem.com/marksizm-ve-ahlak-tartismasina-…/

Birikim Dergisi'nin internet sitesinde Troçki'nin "Onların Ahlakı Bizim Ahlakımız" kitabını üzerine tartışma yürüten bir yazı yayınlandı. "Onların Ahlakı Bizim Ahlakımız" kitabı, Troçki tarafından Meksika'da Stalinist karşı-devrim sonrası hayal kırıklığına kapılmış e...
sosyalistgundem.com

Yarın 13.30'da bildiri dağıtımındayız.
#OHALeHayır

Samsun HAYIR Buluşması OHAL Değil Demokrasi Diyor

Sevgili arkadaşlar bugünkü bildiri dağıtımı hava koşulları nedeniyle etkin olmayacağı düşüncesiyle ertelenmiştir.Yarın 13:30'da Gar (shell) de toplanıyoruz.

No automatic alt text available.
Bolsevik.org

Bolsevik.org, yarından itibaren yayın hayatına Sosyalist Gündem adıyla ve sosyalistgundem.com adresinden devam edecek. Sosyalist mücadelenin ve emekçilerin gündemi için sosyal medya hesaplarımızdan ve internet sitemizden bizi takip edin.

Berkin Elvan,
Katledileli 1664 gün geçti. Eğer yaşasaydı, bugün 19 yaşında olacaktı.

Unutmadık, unutturmayacağız!

...

Katiller ve "emri ben verdim" diyen azmettiriciler hesap verecek!

Katledilen bütün çocukların, ekmek ve özgürlük için yola koyulanların mücadelesini zafere ulaştıracağız!

#BerkinElvan #BerkinElvan19Yaşında

See More
Image may contain: 2 people, people smiling, text

2018'de MFT'ye KATIL!
1 yılın daha sonuna geldik. AKP eliyle özgürlüklerimizin törpülendiği,
*Üniversitelerin bilimsel ve özerk yapılarının ortadan kaldırıldığı,
*OHAL ve KHK'larla ülkenin onurlu insanlarının; akademisyeninden gazatecisine, öğrencisinden işçisine baskı altına alındığı tutuklandığı bir yılı daha geride bıraktık.
Söyleyecek çok şey var ama geriye dönüp baktığımızda bu bir yılda direnenler akılda kalıyor. ...
KHK'lara boyun eğmeyen Nuriye ve Semih Hoca,
AKP'yi kendi mahkemelerinde mahkum eden Ahmet Şık,
grev yasaklarına rağmen mücadele etmekten bir adım geri durmayan işçiler ve
bu ülkenin devrimci geleneğinin baskıya ve zulme baş eğmeden topluma umut olan gençliği.
İşte bir tarafta sömürücüler, hırsızlar ve katiller, diğer tarafta kendi özgürlüğü için olduğu kadar toplumun özgürlüğü hakları ve insanlık için mücadele eden, dayanışan binler.
2018'de de kaderimiz başkaları tarafından belirlenmek istenecek. Bize çizdikleri yolda geleceksizlik, umutsuzluk ve sömürüyle karşı karşıya kalacağız. Yeni gireceğimiz yılda geleceğimizi dileklere ve isteklere bırakmadan somut adımlarla kendi ellerimizle kazanalım.
Son bir yılda dahi yaşadıklarımız, 100. yılını geride bıraktığımız EKİM DEVRİMİ'nin bize bıraktığı miras şunu gösteriyor;

Son Sözü direnenler söyler. Bu hep böyle oldu ama daha örgütlü daha canlı ve çalışkan olmak zorundayız. Tüm gençliği, dünyayı bulunduğumuz yerden değiştirmek, bize dayatılan zincirleri kırmak için MFT'li olmaya çağırıyoruz. 2018'e de umutla ve kararlılıkla giriyoruz.
SEN DE GEL! Eşitsizliğin, zulmün hep baki kalacağını sanan asalaklara karşı sesimizi birlikte yükseltelim.

SEN VARSAN HER ŞEY DEĞİŞİR SEN VARSAN TARİH DEĞİŞİR!

See More
Image may contain: one or more people and text
Image may contain: 13 people, people smiling, people standing and outdoor
ODTÜ Marksist Fikir Topluluğu

Esarete karşı dayanışma mektubu kampanyası kapsamında ODTÜ'den muhalif tutsak gazetecilere destek olmak için mektuplarımızı gönderdik. Özgürlüklerini feda edere...k gerçekleri halka ulaştırmak için gazetecilik onurunu ortaya koyan başta Ahmet Şık olmak üzere tüm muhalif gazetecilerin yanındayız. Bu tutsaklık bu ülkede sömürü ve baskı diktasina karşı çıkan herkes için. Öyleyse hep birlikte sesimizi yükseltmeli onurlu insanlara destek olmalıyız.
Gazetecilik Suç Değildir!

See More

19 Aralık, Deniz Gezmiş'e terörist diyen hadsizlerin kanlı tarihinden sadece bir gün.
Maraş Katliamı'nda 111 kişi katledildi.176 kişi yaralandı. 400'e yakın ev ve işyeri yakılıp yıkıldı.
Suçlular caza almadığı için 39 yıl sonra Malatya’da evler işaretlenmeye devam ediyor.
19 Aralık 2000'de Hayata Dönüş diyerek hapishanelerdeki devrimci tutsakları katlettiler.

...

İktidarlar değişe de katliamlar devam ediyor. 28 Aralık 2011'de deki Roboski'de savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 44 kişi hayatını kaybetmişti. Katliamı'nın davasında hala ilerleme sağlanamadı. Bu katliamları anmasını yasaklayanlar, katliamın da failleridir.
Katliamları unutmadık, unutturmayacağız!
Yaşanabilir bir gelecek SOSYALİZM ile mümkün!

#19AralıkMaraşKatliamı
#Roboski
#HayataDönüş

See More
Image may contain: one or more people and text
It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
703 Views
Marksist Fikir Toplulukları

MFT'nin de aralarında olduğu Gençlik örgütleri olarak Filistin halkına destek olmak için bugün Kadıköy'de eylem yaptık. Polis yürüyüşü engellemek için kitlenin ...etrafını sarınca, devrimci öğrenciler olarak Süreyya Operası önünde basın açıklaması yaparak buradan Kalkedon Meydanına yürüyüşe başladık. Polis barikatını aşarak Kalkedon meydanına yürüdük. Burada ajitasyonlarla "Katil Işid İşbirlikçi AKP!" vurgusu yapıldı.

Polis yürüyüş esnasında gözaltı yaptı. 2 MFT üyesi Süreyya Operası önünde 1 MFT'i ise Kalkedon'da fotoğraf çektiği için toplam 3 MFT'li gözaltına alındı.

See More