Photos
Reviews
4.2
5 Reviews
Tell people what you think
Videos
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde Trabzon Kadın Platformu sokaklardaydı. Yaşamın her anında evde işte yaşadıkları sömürüye ve her türlü baskıya karşı seslerini yükselttiler. Tacize tecavüze çocuk istismarına şiddete ve geleceğimizi zapt etmeye çalışan karanlığa #HAYIR dediler. Eylemden bazı sloganlar: Yaşasın 8 Mart, 8 Mart Yaşasın! Kadınlar HAYIRla Özgürleşecek! Katillerden Hesabı Kadınlar Soracak!
7
Marksist Fikir Toplulukları Federasyonu; İş cinayetlerine, Doğa katliamlarına, Kadın cinayetlerine, Çocuk işçiliğine Taşerona, Faşizme karşı Yarın Bizimdir demeye, MFT lere katılmaya çağırıyor!
6
Türkülerle bekleyiş sürüyor. Artvin direniyor AKP titriyor!!!!
3
Posts
Image may contain: one or more people and people standing
Marksist Fikir Toplulukları

Filistin eyleminde gözaltına alınan yoldaşlarımız Kadıköy İskele Karakolunda ifadeleri alındıktıktan sonra, Numune hastanesinde sağlık kontrolleri yapılarak gec...e 01.00'de serbest bırakıldı.

Dün Filistin halkı için yapılacak yürüyüşe saldıranlar bir kez daha gerçek yüzünü gösterdi. Kudüs için timsah gözyaşları döken AKP, devrimci gençlere karşı İsrail polisliğine soyundu.

Ama gençlik olarak, tarihten aldığımız iddiayı bir kez daha haykırdık. Polis barikatına rağmen yürüyüşü gerçekleştirdik.

Katil İsrail, İşbirlikçi AKP!
Filistin Halkı Kazanacak!

See More
Image may contain: 1 person, crowd
Image may contain: one or more people and outdoor
Image may contain: one or more people and people standing
Marksist Fikir Toplulukları added 3 new photos.

MFT'nin de aralarında olduğu Gençlik örgütleri olarak Filistin halkına destek olmak için bugün Kadıköy'de eylem yaptık. Polis yürüyüşü engellemek için kitlenin ...etrafını sarınca, devrimci öğrenciler olarak Süreyya Operası önünde basın açıklaması yaparak buradan Kalkedon Meydanına yürüyüşe başladık. Polis barikatını aşarak Kalkedon meydanına yürüdük. Burada ajitasyonlarla "Katil Işid İşbirlikçi AKP!" vurgusu yapıldı.

Polis yürüyüş esnasında gözaltı yaptı. 2 MFT üyesi Süreyya Operası önünde gözaltına alındı. 1 MFT'li ise Kalkedon'da fotoğraf çektiği için gözaltına alındı.

See More
Posts
Image may contain: 2 people, text
Marksist Fikir Toplulukları

Katilleri tanıyoruz! Saldırıya göz yumanları, düzmece mahkemelerde sorumluları koruyanları, geçen yılki anmada ailelere saldıranları unutmadık!
10 Ekim'i unutma, unutturma!

Marksist Fikir Toplulukları Ayşe Öğretmene destek olmak için başlattığı kampanyaya bu akşam 21.00`de #AyşeÖğretmeneDokunma Hashtag'iyle destek olmaya çağırıyor.
Beyaz Show’a telefonla katılarak yaşanan savaşlardaa ölen çocukları hatırlatarak “çocuklar ölmesin” diyen Ayşe Öğretmen’e “terör propagandasından” verilen 1 yıl 3 ay hapis cezası onandı. Ayşe Öğretmen 11 ay hapis yatacak. 3 aylık hamile olan Ayşe Çelik bebeğini hapishanede doğuracak. Çocuklarımızın katledilmedigi bir ülkede yaşamak için bu pervasız karara karşı çıkıyoruz.

Image may contain: 1 person, smiling, meme and text

#AyşeÖğretmeneDokunma
Beyaz Show’a telefonla katılarak yaşanan savaşlarda ölen çocukları hatırlatarak “çocuklar ölmesin” diyen Ayşe Öğretmen’e “terör propagandasından” verilen 1 yıl 3 ay hapis cezası onandı. Ayşe Öğretmen 11 ay hapis yatacak. 3 aylık hamile olan Ayşe Çelik bebeğini hapishanede doğuracak.

Bu ülkede katledilen insanları savunmak için sayısız bedel ödeniyor. Barış Akademisyenleri’inin sesine ses katan Ayşe Öğretmen çok ağır şekilde cezalandırılmak isteniyor. K...HK ile işinden ihraç edilen akademisyenlerden sonra Ayşe Öğretmen, bütün cesareti ile bir ulusal kanalda sadece “çocuklar ölmesin” dediği için hapse girecek.

Ayşe Öğretmen’e dokumayın!

See More
Image may contain: 2 people, people smiling, text
It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
2,994 Views
ODTÜ Marksist Fikir Topluluğu

Marksist Fikir Toplulukları Federasyonu'nun kurucularından ve ihraç edilen barış akademisyeni Güneş Gümüş'ün ODTÜ rektörünün protesto korkusu dolayısıyla resmi açılışı Anıtkabir'e taşıması sonrası ODTÜ Öğrencileri olarak düzenlediğimiz açılışta yaptığı konuşma:

ÜNİVERSİTEYE; ARAMIZA HOŞGELDİN!
Bütün yıl hayallerini gerçekleştirmek adına bin bir stresle üniversite sınavına çalıştın. Şimdi özgürce öğrenmek ve üretmek için gençliğinin en güzel günlerini geçirebileceğin üniversiteye adım atıyorsun. Aramıza hoş geldin!
Seninle birlikte yapmak istediğimiz çok şey var;
*Üniversitelerimizin özerk ve bilimsel yapısına gerek hocalarımızı ihraç ederek, gerek bilimsel alanda yapılan çalışmalara kısıtlamalar getirerek, gerekse piyasacı anlayışla... robot yetiştirir gibi gençliğin bir araya geleceği sosyal dayanışma ortamlarını yok ederek müdahale edenlere karşı AKLINA
* “aman bu ülkeden hiçbir şey çıkmaz, yurtdışına gidelim, hıh..” diyen bir boşvermişlikle etrafa umutsuzluk yayanlara karşı, birlikteliğimizden ve gençliğimizden gelen güçle “değiştirebiliriz” diyen COŞKUNA
*OHAL’e KHK’lara DİKTAYA boyun eğmemek, üniversitelerden başlayarak bu ülkeyi özgürlükle yeniden inşa etmek için GÜCÜNE İHTİYACIMIZ VAR!
Kötülüğün Organize Olmuş Haline Karşı Sen de ÖRGÜTLEN!
Üniversitelerde Sosyalizmin Okulu olan MFT'ye KATIL!

See More
Image may contain: 1 person, text

AKP’ye TESLİM OLMAYACAĞIZ
15 Temmuz AKP’ye 15 yıllık iktidarı boyunca yaptığı katliamlara, sömürüye, yolsuzluklara karşı çıkan muhalif kesimleri bastırmak susturmak, topluma adeta deli gömleği giydirmek için büyük bir fırsat sundu. 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL defalarca uzatılarak, KHK’lar eliyle, son olarak da her türlü eşitsizliğin devlet imkânlarıyla meşrulaştırıldığı bir referandumda zoraki çıkarılan sonuçla bu zamana kadar sarayın orantısız gücü karşısından onurlu varlı...klarıyla diktatörün foyasını meydana çıkaran kim varsa baskı altına alınıyor. Yetmiyor, neyle suçlandığı bilinmeden, uydurma fezlekelerle tutuklanıyor. AKP’ye topluma ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalışırken O ve temsil ettikleriyle asla uzlaşmayacak olanlar yani bu ülkenin asıl sahipleri onurlu emekçiler, gençler ve kadınlar da tıpkı bundan önce olduğu gibi direnmeye devam ediyor.
• Ahmet Şık gibi nice gazeteci kalemini sarayın kanlı mürekkebine bulaştırmadığı için aylardır tutsak.
• AKP bugün 15 yıldır olduğundan çok daha fazla emek sömürüsüne yoğunlaşmış kazanılmış hakları törpülerken kamuda buna karşı çıkacak ne kadar ses varsa KHK’lar eliyle ihraç ediliyor.
• Nuriye Gülmen ve Semih Özakça gibi nice onurlu emekçi ve akademisyen KHK zulmüne karşı direniyor ve direndikleri için de olanca zulümle polis terörüyle karşı karşıya kalıyor.
AKP’nin Yeni Türkiye’sinde değişen bir şey yok. Vaat ettikleri dün de acı, gözyaşı ve insanlık onurunun katlanamayacağı denli adaletsizlikti, bugün de öyle. Bütün bu saldırılara karşı suskun değiliz, umutsuz da olmamalıyız. Eğer bu ülkede bir gelecek olacaksa sadece kendimiz için değil bu ülkede insanca yaşama koşullarına sahip olmayı hak eden milyonlar için, sesini yükselterek, boyun eğmeyerek olacak. Bugün kendi hayatından dahi vazgeçmiş bir umutsuzlukla geleceğe bakanlar sanmasınlar ki kendilerine dokunmayan bu yılan bir gün onları da sokmaz. Adaletsizliğin olağanlaştığı bir ülkede örgütlü mücadele etmekten ve sesini yükseltmekten onurlu bir davranış olamaz. Tüm gençliği bir an dahi kaybetmeden tüm emeklerinin bir anda çöpe atılmadığı, adil bir toplumu kendi ellerimizle inşa etmek için mücadele etmeye çağırıyoruz.
OHAL KALDIRILSIN, KHK’lar GERİ ÇEKİLSİN
AKP’ye TESLİM OLMAYACAĞIZ.

See More
No automatic alt text available.

SÜRMENE - 8 Ocak'ta kış ortasında eşsiz güzelliği ile ünlü Sürmene'deki Çamburnu ormanları yanıp kül olmuştu. Cumhurbaşkanı RTE de Katar Emiri'ni yangından kısa bir süre önce bölgede helikopterle gezdirerek bölgenin doğal güzelliklerini göstermişti. Şimdi yakılan ormanın yerine denize nazır köşkler inşa ediliyor.
16 Nisan referandumunda SEP'in kullandığı afişlerden birisi de bu konuyu ele alıyor ve "kış ortasında Trabzon gibi bir yerde ormanlar birilerine peşkeş çekmek için yakılır, kimse de hesabını soramaz, tek adam rejimi böyle bir şeydir" mesajı veriliyordu. O sıralarda AK Troller bu paylaşıma tepki göstermişlerdi, ama gelgelelim inşaatlar sona yaklaşmış bile.
Gelin güçlerimizi aktif mücadelede birleştirelim ve bütün bunların hesabını soralım.

Image may contain: one or more people, tree, house, plant, sky, outdoor and nature
Image may contain: text
Image may contain: plant, outdoor and nature
Image may contain: tree, sky, plant, outdoor and nature
Sosyalist Emekçiler Partisi - SEP added 4 new photos.

SÜRMENE - 8 Ocak'ta kış ortasında eşsiz güzelliği ile ünlü Sürmene'deki Çamburnu ormanları yanıp kül olmuştu. Cumhurbaşkanı RTE de Katar Emiri'ni yangından kısa... bir süre önce bölgede helikopterle gezdirerek bölgenin doğal güzelliklerini göstermişti. Şimdi yakılan ormanın yerine denize nazır köşkler inşa ediliyor.
16 Nisan referandumunda SEP'in kullandığı afişlerden birisi de bu konuyu ele alıyor ve "kış ortasında Trabzon gibi bir yerde ormanlar birilerine peşkeş çekmek için yakılır, kimse de hesabını soramaz, tek adam rejimi böyle bir şeydir" mesajı veriliyordu. O sıralarda AK Troller bu paylaşıma tepki göstermişlerdi, ama gelgelelim inşaatlar sona yaklaşmış bile.
Gelin güçlerimizi aktif mücadelede birleştirelim ve bütün bunların hesabını soralım.

See More

NURİYE VE SEMİH HOCALAR KRİTİK EŞİKTE: İHRAÇLARA KARŞI KİTLESEL MÜCADELEYE!

Son KHK’lar hariç, 51 bin 776 akademisyen/eğitimci ihraç edildi. Toplamda 145 bin kişinin işine son verildi. AKP, “Allah’ın lütfunu” toplumsal muhalefeti devlet kadrolarından “temizlemek” için kullandı. Kendi elleriyle yerleştirdikleri Fethullahçıları yine kendi elleriyle alırken dişiyle tırnağıyla kamu emekçisi, akademisyen olan insanları birkaç saat içerisinde yayınlanan KHK’lar ile ihraç ettiler. ...Ne yazık ki bu kıyıma karşı AKP’ye gereken kitlesel yanıtı veremedik. Kıyımlar devam ediyor; her geçen ay, ihraç edilenlerin sayısı artıyor…

İhraç edilen 51 bin akademisyen/eğitimcinin içerisinde yer alan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, 62 gündür açlık grevinde. Ne yazık ki, artık kritik eşikteler. Nuriye hoca dün fenalaştı. Semih hoca toplamda 17 kilo kaybetti. Her geçen saat ölüme yaklaşıyorlar…

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça gibi, ölümü göze alabilen yiğit emekçilerin, kitlesel mücadelenin en önünde olması gerekir. Yitip giden canlarımız, ar damarı çatlamış AKP iktidarının umrunda değil. Bu yüzden, bu güzel insanların, kitlesel mücadelenin en ön saflarında yaşaması ve yaşatması çok önemli. Mücadele sürecinde ölüm doğal karşılanabilir. Fakat mücadeleye çok şey katabilecek insanların erkenden yitip gitmesi, hepimiz için büyük bir kayıp olacaktır.

Evet, 50 binden fazla kamu emekçisi ihraç edildi ve yaprak dahi kımıldamadı. Sendikaların atıllığı, enerjisizliği, dostlar alışverişte görsün algısı çok önemli bir eksiklik. Fakat Sosyalist solun görevi tam da bu noktada başlıyor. Toplamda 150 bin kamu emekçisi ve bu insanların aileleri mağdur. Ortak, somut taleplerin etrafında bir araya gelecebilecek yüz binlerimiz var! Bu mücadele ağını, sabırla, inatla örmeliyiz. Sözünü ettiğimiz kitleselleşme, sınıf mücadelesinin araçlarıyla sağlanabilir.

Nuriye ve Semih hoca gibi öncülerin bu noktada mücadeleye katabilecekleri sınırsızdır. Hesap sormak için; daha iyi bir dünyada yaşamak için bunu başarmak zorundayız.“Yok öyle, umutları yitirip, karanlıklara savurmak! Unutma, aynı gökyüzü altında bir direniştir yaşamak!

Nazım Hikmet’in dediği gibi: “…Diyelim ki, dövüşülmeye deşer bir şeyler için,
diyelim ki, cephedeyiz.
Daha orda ilk hücumda, daha o gün
yüzükoyun kapaklanıp ölmek de mümkün.
Tuhaf bir hınçla bileceğiz bunu,
fakat yine de çıldırasıya merak edeceğiz
belki yıllarca sürecek olan savaşın sonunu…
Yani, nasıl ve nerede olursak olalım
hiç ölünmeyecekmiş gibi yaşanacak...”

Bolsevik.org

See More
Image may contain: 2 people, people smiling, eyeglasses and outdoor

1 Mayıs 2017: Umut Var!

2017 1 Mayıs’ı tekrar gösterdi ki umutsuz olmak için hiçbir neden yok! Yeter ki alanlardaki bu enerji örgütlensin ve aktif bir mücadele hattının bir parçası haline getirilsin.

Yaklaşık bir senedir devam eden OHAL’e, iktidarın otoriterliğine ve şaibeli bir şekilde de olsa referandumdan çıkan evet’e rağmen ülke çapına on binlerce emekçi, genç, kadın 1 Mayıs’ta alanları doldurdu. Özellikle İstanbul ve Ankara’daki 1 Mayıs etkinlikleri geçtiğimiz yıla göre daha canlı geçti. 20
bolsevik.org

1 Mayıs'ta Devrimci Marksist Saflara!!
Trabzon 1 Mayıs toplanma yeri ve saati: Tedaş Yokuşu 12.00

Sosyalist Emekçiler Partisi - Trabzon added 13 new photos.

Trabzon sokakları 1 Mayıs'a hazır. Son çalışmamızı bitirdik. 1 Mayıs'ta alanlara! "Paranın Ve Zulmün Salatanatı Yıkılacak! YAŞASIN SOSYALİZM!" Şiarını Yükseltmek İçin Tüm Trabzon Halkını Devrimci Marksist Saflara Çağırıyoruz!!
Trabzon 1 Mayıs toplanma yeri ve saati: Tedaş Yokuşu 12.00

Hazırlıklarımız bitiyor. 1 Mayıs'ta alanlara! "Paranın Ve Zulmün Salatanatı Yıkılacak! YAŞASIN SOSYALİZM!" Şiarını Yükseltmek İçin Üniversiteliler Devrimci Marksist Saflara!!
Trabzon 1 Mayıs toplanma yeri ve saati: Tedaş Yokuşu 12.00

No automatic alt text available.
Fırat Kalkanı'nda 70'ten fazla asker yaşamını yitirdi; birçoğu yaralandı. Sözde, IŞİD'in geriletilmesi hedeflendi ancak asıl amaç Kürt kantonlarının birleşmesini engellemekti. El Bab haricinde IŞİD çoğu bölgede direnmedi. Hatta son gelişmeler, Fırat Kalkanı ile IŞİD'in ihyâ olduğunu gösteriyor. B
bolsevik.org

Emekçi kardeşler, gençler, bu ülkenin onurlu insanları!
İş cinayetlerine,açlık sınırının altında çalışmaya, özgürlüklerimizin gasp edilmesine ve bunları bize reva gören bir iktidarın tek adam dayatmasına #HAYIR diyen milyonlar!
Sopalı ve hileli referandum sonrası ilk iş kıdem tazminatının kaldıracağını açıklayan iktidar, tek adam rejiminin ilk gününde nasıl bir ülke yaratacağının sinyalini çoktan verdi.
Herkesin patronların keyfiyetine, iktidarın sopasına eyvallah dediği, kim...senin hak aramadığı bir ülke yaratmak istiyorlar.
ANCAK BU BÖYLE GİTMEZ!
**Hakkını arayan, herkesçe muhalif olduğu bilenen binlerce kamu emekçilerinin KHK'lar işten atıldığı,
**OHAL bahanesi ile grevlerin yasaklandığı,
**Kadın cinayetlerinde ve kadına yönelik şiddetin devletin verdiği cesaret ile olağanüstü arttığı,
**Kamu emekçilerinin iş güvencesinin kaldırılmak istendiği,
**Cezaevleri tıka basa muhalif gazetecilerle dolu olan bu ülkede söyleyecek çok sözümüz var.
1 MAYIS'ta,emeğin bayramında
"BU SÖMÜRÜ, BU SALTANAT SON BULSUN" demek üzere hepinizi alanlarda olmaya çağırıyoruz.
ÖZGÜRLÜK EMEK İSTER! İnsanca yaşamak, namerde muhtaç olmamak , özgürce yaşamak için,
kula kulluk etmemek için omuz omuza mücadele etmeye çağırıyoruz.
Milyonlarız, yeter ki yan yana gelelim. Gücümüzü gösterelim.
ÖZGÜRLÜK VE EMEK İÇİN 1 MAYIS'A!

See More
Image may contain: text