/ Gündem / Tutuklu Kalsınlar Diye Hukuk Skandalı!

Tutuklu Kalsınlar Diye Hukuk Skandalı!

on 12 Ocak 2018 - 11:16 Kategori: Gündem

Dün akşam saatlerinde sürpriz bir şekilde  AYM, Mehmet Altan ve Şahin Alpay için tahliye kararı vermişti. Ancak skandallar ülkesinde gazeteciler tutuklu kalsın diye bir hukuk skandalı daha yaşandı ve  İstanbul ağır Ceza Mahkemesi tutukluğun devamı kararı verdi.

İstanbul 13. ve 26. Ağır Ceza Mahkemeleri “gerekçeli karar tebliğ edilmediği ve Resmi Gazetede yayımlanmadığı” gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), Mehmet Altan ve Şahin Alpay hakkında verdiği tahliye kararlarını yerine getirmedi.  Hukuk sistemine göre AYM kesin hükümler verir. Son karar niteliğindedir ve iç hukukta itiraz edilemez. Ancak AKP’nin hukuku başka işliyor. İşlerine gelince AYM’den geçirdikleri maddeler bu sefer işlerine gelmedi. Hukuksuzca aylardır tutuklu olan Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın tahliye edilememesi için tüm gözler önünde skandal yaşanıyor.
AKP’nin asıl tereddüdü asılsız gerekçelerde bir yıldan uzun süredir tutuklu olan çok sayıda gazeteci ve yazara emsal karar oluşturmamak. Bu isimlerin başında da direnişin sembol isimi Ahmet Şık geliyor.

Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararının ardından 23.13’te AYM resmi Twitter hesabından“Anayasa Mahkemesi, Şahin Alpay başvurusunda başvurucu hakkında uygulanan tutuklama tedbirine ilişkin karar vermiştir. Kararın basın duyurusu ve tam metnine Mahkemenin internet sitesinden ulaşılabilir” açıklaması yaptı. 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararının hemen ardından da saat 23.22’de “Anayasa Mahkemesi, Mehmet Hasan Altan başvurusunda başvurucu hakkında uygulanan tutuklama tedbirine ilişkin karar vermiştir. Kararın basın duyurusu ve tam metnine Mahkemenin internet sitesinden ulaşılabilir.” Şeklinde bir açıklama yaptı. Hükümetin jet hızıyla tepki gösterdiği AYM kararının uygulanmayacağı ilan edilmiş oldu.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı