/ Emekçiden / Turizm İşçileri Kadro İstiyor – Ahmet Ehliz

Turizm İşçileri Kadro İstiyor – Ahmet Ehliz

on 15 Şubat 2018 - 22:37 Kategori: Emekçiden

Ahmet Ehliz, Antalya’dan bir turizm işçisi. Ahmet yoldaşın sektördeki çalışma koşulları, sorunlar ve mücadele ihtiyacı üzerine kaleme aldığı yazıyı paylaşıyoruz.

Turizm sektörü yeni sezona hazırlanıyor. Bu yeni sezonun doluluk bakımından rekor kırması bekleniyor. Şimdiden açıklanan rakamlara göre, erken rezervasyon yaptıran yerli ve yabancı turist sayısı geçen yılların aynı dönemleriyle kıyaslanınca %60 civarında artış göstermiş durumda. Oteller hizmet vermeye başlamadan kasalar doluyor, yüzler gülüyor.

Yukarıda çizdiğimiz olumlu tablo terazinin bir yanını temsil ederken, terazinin diğer yanında turizm işçilerinin içinde bulunduğu borç batağı, işsizlik, ücretsiz sağlık hizmetlerinden mahrumiyet gibi gerçekler bulunuyor. Bunun sebebi, (her sene olduğu gibi) Kasım ayından itibaren dalga dalga büyüyen askı uygulaması. Turizm patronları, ellerinde bulundurdukları sezonluk işçi sözleşmeleriyle, turizm işçilerinin sendikasız/örgütsüz olmalarının da verdiği rahatlıkla ” askı ” denilen, geçici süreli işten çıkartma lüksünü kendilerine hak görüyorlar.

Kışın minimum üç ay işsiz kalan turizm işçileri, sezon açıldığı zaman en kötü şartlarda dahi çalışmaya mecbur hale geliyor. Yüksek sezonda fazla mesailer, kötü lojman şartları, verilmeyen haftalık izinler, haksız işten çıkartma ve mobing ile mücadele eden turizm işçileri sezon sonu geldiği zaman ise işsizlikle karşı karşıya kalıyorlar. Askı denilen uygulama sayesinde turizm işçileri kadrolu ve aynı anlama gelmek üzere güvenceli çalışamıyorlar. Askı süresince sigorta primleri yatmadığından en basit sağlık hizmetlerinden dahi yararlanabilmek için hastanelerde ücret ödüyorlar. Askıda oldukları için işsizlik maaşı alamıyorlar. Resmiyette bir işletmenin işçisi olarak görünüyorlar fakat fiilen çalışmadıkları için maaş da alamıyorlar!

Turizm patronları kasalarını tıka basa dolduruyor. Turizmin başkenti olarak adlandırılan Antalya’nın dört bir yanına yeni lüks oteller açıp servetlerine servet ekliyorlar. Tüm turizm bölgelerinde kendi patron örgütlenmeleri var ve işçilere hemen her otelde aynı muamele yapılıyor. Turizm işçileri insanca yaşayabilmek için kadro istiyor. İstemek yetmez, almak için kendi öz örgütlenmelerini kurup mücadele etme zamanı artık geldi!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı