/ Dünyadan / Sarı Yelekliler Eyleminde 5. Dalga: Baskı ve Korku İklimi İşe Yaramıyor – (Güncellenecek)

Sarı Yelekliler Eyleminde 5. Dalga: Baskı ve Korku İklimi İşe Yaramıyor – (Güncellenecek)

on 15 Aralık 2018 - 12:51 Kategori: Dünyadan

Fransa, bugün 5. büyük eylem eylem dalgasına hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde Strazbourg’da gerçekleşen IŞİD saldırısı sonrası Fransız egemenler eylem dalgasının önünü kesmek için kullanmaya çalışıyor. Eylemlerin en radikal şekilde cereyan ettiği ve Fransa’yı etkisi altına aldığı bir süreçte Macron ulusal birlik çağrısıyla kaderlerinin ortak olduğu konusunda emekçileri ikna etmeye çabalıyor.

Macron dün yaptığı açıklamada “Fransa’nın huzura, düzene ve normale dönmeye ihtiyacı var.” ifadelerini kullanmıştı. Elbette onun huzur ve düzenden kastı her türlü neoliberal saldırıyı rahatlık ve huzur içerisinde yaşama geçirebilmesi… Fransa’da emekçi sınıflar IŞİD saldırısından etkilenmiş ve bir kısmı saldırı kurbanlarına saygı amacıyla sokağa çıkmayacaklarını belirtmiş olsa da Macron’un yalanlarına inanmayacaklarını bugün tekrar sokağa çıkmaya başlayarak gösteriyorlar. Birçok gösterici Macron’un geçtiğimiz günlerde konuşmasında yaptığı vaatlerin yeterli olmadığı konusunda hemfikir.

Öte yandan IŞİD saldırısını bahane eden Macron ülke genelinde onbinlerce, Paris’te ise 8000 polisi eylemlere müdahale için görevlendirdi. Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner eylemcileri polisi meşgul etmekle suçlayan şu açıklamayı yaptı: “Polis gücümüzün, birçok polisi meşgul eden birkaç bin insanın toplandığı kavşakların güvenliğini sağlamak yerine, gerçek işleri olan suçluları kovalamalarını ve terör tehditini ortadan kaldırmasını tercih ederim.”

Eylemlerle ilgili haberleri ve gelişmeleri gün boyu aktarmaya devam edeceğiz:

20:00

Paris

Nantes

Bordeux

Marsilya

Avrupalı egemenler Fransa’da başlayan eylem dalgasının bütün kıtaya yayılmasından korkuyor. Şimdiden Hollanda ve Belçika gibi ülkelerde eylemlere destek verilmekte. Fransa’daki saldırılar Avrupa’nın birçok ülkesinde benzer şekilde cereyan ederken, eylemlerin bulaşıcı olması şaşırtıcı değil. BBC’nin konuyla ilgili haberi…

Image result for gilet jaune france

Korkması gereken sadece Macron değil. Zenginlere dokunmayan ve onları koruyan kesinti politikaları devam ederse Avrupa’nın nasıl olacağının bir göstergesi. Sarı Yelekliler her yerde!

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı