/ Emekçiden / İzban İşçileri Grevde

İzban İşçileri Grevde

on 11 Aralık 2018 - 16:26 Kategori: Emekçiden

İzmir’de Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ortak kuruluşu olan İZBAN’da çalışan işçiler toplu iş sözleşmelerinde istedikleri zammı alamadıkları için grev kararı almıştı.

Resmi enflasyon oranı %20’leri geçmişken, CHP lideri Kılıçdaroğlu 1600 tl’lik asgari ücretin 2019 itibariyle CHP’li belediyelerde 2200 tl olacağını söylemişken Demiryol-İş’in İzban yönetimiyle toplu sözleşme görüşmelerinde CHP’li İzmir Büyükşehir’e bağlı İzban yönetimi ilk olarak %16 sonrasındaysa %22 zam önerdi. Sendikanın görüşmelerde talep ettiği %27’lik zamdan uzak olan bu yeni teklif işçiler arasında oylanmıştı. Oylamaya katılan 326 işçiden 320’si teklife hayır demesiyle teklif kabul edilmemiş ve grev kararı alınmıştı. İZBAN işçileri 10 Aralık Pazartesi günü saat 10.00’da Alsancak Gar önünde yaptıkları basın açıklamasıyla greve başladılar.

Toplu İş Sözleşmesi Görüşmeleri

4. dönem toplu iş sözleşmeleri 6 aydır sürüyor şimdiye kadar 63 maddelik taslağın işçiler açısından önemli olan 24 maddesinde anlaşmaya varılamadı. Demiryol-İş Sendikası’na üye işçiler ilk yıl için yüzde 27 net, ikinci yıl ise enflasyon oranında zam isterken İZBAN yönetimi bütün sosyal haklar dahil önce yüzde 16 önerdi. İşçilerin 112 günlük ikramiye talebine karşı İZBAN bürokratları 95 gün ikramiye teklif etti.

Görüşmelerin tıkanması ve işçiler tarafından grev kararı alınmasının üzerine Türk-İş’e bağlı Demiryol-İş sendikası 13 Kasım Salı günü Alsancak Gar’da düzenlediği basın açıklamasıyla grev kararını ilan etmiş ve 10 Aralık’a kadar bir uzlaşma sağlanmazsa greve başlanacağını açıklamıştı.

13 Kasımdan sonra zam teklifini %20’ye çıkaran İzban yönetiminin teklifinin sendikanın önerdiği tekliften uzak olması nedeniyle teklif işçiler arasında oylanmış. Alsancak Garı içindeki temsilcilik odasında kurulan sandıkta zam teklifine dair yapılan oylamada 320 işçinin teklife hayır demesiyle grev kararı alınmış oldu.

İşçi düşmanlığıyla tanınan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kimseyi bu konuda şaşırtmayarak işçinin hakkına sahip çıkmasına nasıl tahammülü olmadığı şu sözlerle ortaya koymuştu:  “İZBAN olarak ortağımızla birlikte verebileceğimiz maksimum zammı yaptık. Geri kalan kısım sendikaya aittir. Sendika niye var? TİS yapmak için seçiliyor. Toplu zammı alıyor, dönüyor işçiye oylatıyorum size diyor. Onlara oylatacaksa ben de yaparım. O zaman sendikaya ne lüzum var.” 

İzban İşçisi Grevde

İşçilerin taleplerinin bir kısmının ve istedikleri zam oranının kabul edilmemesi sonucu alınan kararla birlikte makinist, tekniker, teknisyen, istasyon operatörü ve gişe çalışanı olarak çalışan 343 işçi de greve çıktı.

Aliağa-Alsancak-Çiğli ile Havalimanı-Selçuk arasında tren seferleri durdu. Çiğli-Havalimanı arasında ise daha az sıklıkta sefer yapılıyor.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı