/ Emekçiden / İngiltere’de Üniversite Grevi Yeni Bir Aşamada

İngiltere’de Üniversite Grevi Yeni Bir Aşamada

on 20 Mart 2018 - 05:25 Kategori: Emekçiden

Emekli maaşlarında yapılmaya çalışılan kesintiye karşı ülke çapında 65 üniversitede 42 bin çalışanın katılımıyla üniversite emekçilerinin (akademisyen, araştırmacı, okutman, idari personel, kütüphaneci vd.) gerçekleştirdiği grev, İngiltere tarihinde üniversitelerde gerçekleşen en büyük endüstriyel eyleme imza attı.

İngiliz Üniversiteleri İşverenler Kurumu (UUK), “Üniversiteler Emeklilik Şeması” dediği yeni emeklilik reformu kapsamında emekli maaşlarının borsada spekülasyona tabi olmasını istiyor. Bu değişiklik, emeklilerin gelirinde yılda 10 bin pound zarara yol açacak. Bu saldırıya karşı, 190 bin eğitmenin üye olduğu Üniversite ve Yüksekokul Sendikası (UCU), 22 Şubat’tan başlayarak İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’da 4 haftaya yayılacak şekilde 14 günlük bire greve gitme kararı almıştı.

Emekli aylıklarına dair değişiklikten etkilenen 64 üniversitede grev oylaması %88 ile geçerken bu üniversitelerde okuyan 1 milyon öğrenciyle birlikte geri kalan üniversitelerin öğrencilerinden 700 bin destek imzası toplandı. 

Ülke çapında 130 üniversiteden 66’sı 1992 yılında önce inşa edildiğinden yapılması planlanan değişiklikten etkilenmese de bu üniversitelerden arkadaşlarının mücadelesine destek açıklamaları geldi.

Grev boyunca üniversite çalışanları, üniversite ve kütüphane girişlerini kapatarak grev hattı oluşturdular. Glasgow, Belfast, Leeds ve Cardiff gibi birçok kentte gerçekleştirilen merkezi yürüyüşlere on binlerce hoca, işçi ve öğrenci katıldı. Havaların oldukça soğuk geçmesine rağmen greve destek çağrısını yükselterek üniversite önlerinde (grev hattında) durmaya devam eden üniversite emekçilerinin yarattığı basınç sonrasında üniversite patronları yeni bir teklifle geldi.

Mücadelenin işyeri önlerinde yürütücüsü emekçiler bu teklifin sendika yönetimi tarafından kabul edilmemesi için tabandan basınç yaratıyor. Twitter’da #NoCapitulation (TeslimiyetYok) hashtag çalışmasının yanısıra bir dizi şube toplantısında anlaşma aleyhine oy kullanıldı.

Özgüven kazanan üniversite emekçileri, yüksek harçlarla işleyen üniversite eğitiminin durmasından büyük gerginlik duyan üniversite patronlarını sıkıştırdıklarının bilinciyle greve devam etmek istiyor ve sendika yönetimi üzerinde grevin devamı için baskı kurmak adına tabandan bastırıyor.

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı