/ Çağın Erdinç / Deniz Naki İdeolojik Bir Futbolcu; Peki Ya Sen Demirören? – Çağın Erdinç

Deniz Naki İdeolojik Bir Futbolcu; Peki Ya Sen Demirören? – Çağın Erdinç

on 5 Şubat 2016 - 21:31 Kategori: Çağın Erdinç, Gündem
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Barış söylemlerine yönelik tahammülsüzlük sürüyor. Türkiye Futbol Federasyonu, Amedspor’un Bursdeniz nakiaspor’u elediği Türkiye Kupası karşılaşması sonrasında Deniz Naki’nin sosyal medyadan yayınladığı açıklamaya 12 resmi müsabakan men ve 19 bin 500 lira para cezası verdi. Cezanın gerekçesi “ideolojik açıklamalar” ve “sportmenliğe aykırı sözler.”

Türkiye Futbol Federasyonu’nun “ideolojik ve sportmenliğe aykırı” bulduğu açıklamalara bakalım. Deniz Naki’nin Bursaspor maçı sonrasında yaptığı açıklama şöyle: “Böylesi zor bir dönemde halkımıza ufak da olsa umut ışığı olabilmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Amedspor olarak boynumuzu eğmedik ve eğmeyeceğiz de. Biz özgürlüğe olan inancımız ile çıktık sahaya ve kazandık. Çünkü biz özgürlüğe ve umuda fidanlarımızı ektik. Bizi yalnız bırakmayan bütün siyasetçilerimize, sanatçılarımıza, aydınlarımıza ve halkımıza teşekkürü borç biliyoruz ve bu galibiyeti topraklarımızda 50 günden fazladır süren zulümde hayatlarını kaybedenlere ve yaralılarımıza adıyoruz, armağan ediyoruz. Her biji Azadi (Yaşasın Özgürlük)”

Evet, açıklama ideolojik! Bu konuya geleceğiz. Asıl nokta, söz konusu açıklamaların neresinde sportmenliğe aykırı söylemler var? “Boyun eğmeyeceğiz” mesajında mı? Yoksa Deniz Naki’nin siyasetçilere ettiği teşekkür mü sportmenliğe aykırı? Elbette hiçbiri! Aslında TFF’nin verdiği ceza, açıklamanın ideolojik bulunmasından dolayı, cezayı arttırmaya yönelik uydurmadan ibaret!

Şimdi gelelim “ideoloji” konusuna. Evet, Deniz Naki onurlu bir futbolcu ve Kürt illerinde yaşananlara kayıtsız kalmadı. Gelecek cezayı öngörerek söz konusu açıklamayı yaptı. Zira kendisi de bir katliam girişimine maruz kalmıştı. Deniz Naki, Gençlerbirliği’nde oynadığı süreçte, Dersimli ve Alevi olmasından dolayı IŞİD mensuplarının saldırısına uğramış ve ağır şekilde darp edilmişti. Gençlerbirliği’nden ayrılmak zorunda kalan Deniz Naki, Avrupa kulüplerine ya da Türkiye’deki Süper Lig kulüplerine gitmek yerine Amedspor’u tercih etti. (Deniz Naki Gençlerbiliği’ne ST Pauli ve Bayern Leverkusen’in pilot takımı gibi önemli kulüplerde oynadıktan sonra gelmişti) Görüldüğü gibi Türkiye Futbol Federasyonu’nun sorunu sadece “açıklamanın ideolojisiyle” ilgili değil, bizzat Deniz Naki’nin kendisinin ve takımının ideolojisiyle!

Deniz Naki’nin takımı demişken… Amedspor’un ideolojisinin TFF’yi neden rahatsız ettiğine dair de birkaç şey söyleyelim: Malum, Amedspor kelimenin tam anlamıyla destan yazıyor. Milyon dolarlık kulüplerle yarıştığı Türkiye Kupası’nda önce Büyükşehir Belediyesi destekli Başakşehir’i ardından da Bursaspor’u eledi. Bursaspor’un stadyumuna Amed taraftarları alınmadı. TFF konuyla ilgili “gerginlik çıkmaması için böyle bir önlem aldık” dese de, bu kararın da “ideolojik” nedenlerle alındığını söylemek lazım! Amedspor Bursaspor’un ardından Fenerbahçe’yle eşleşti. Ve Amedspor’a bir maç seyircisiz oynama “cezası” verildi. Gerekçeyi söylemeye gerek var mı? Futbol Federasyonu’na göre, Başakşehir maçında Amed taraftarları fazla “ideolojik tezahuratlar” yaparak bu cezayı “hak etti!”

Her şeyi fazla “ideolojik” bulan Türkiye Futbol Federasyonu’nun ideolojisine de bakalım. Zaten kilit nokta burası! TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Tayyip Erdoğan’ı üzdüğü için hüngür hüngür ağlayan Erdoğan Demirören’in oğlu. Yıldırım Demirören’in babasından hiçbir farkı yok! O da Tayyip’i üzmekten çok korkuyor! Bir dediğini iki etmiyor. Fazla “ideolojik” spor kulüplerini, futbolcuları, taraftarları “cezalandırmakta” hiç tereddüt etmiyor. Rabia işareti yapan Emre Belözoğlu’nu ideolojik bulmuyor; fakat Deniz Naki’nin yaptığı açıklamayı ideolojik bularak Naki’ye tarihi bir ceza veriyor. Tribünleri iktidarın güvenliği için boşaltmak anlamına gelen E bilet kararında ideolojik bir sorun bulmuyor; ancak Van için sahaya atkı atan Beşiktaş taraftarını, atılan atkılar nedeniyle cezalandırıyor!

Evet, sonuç olarak Deniz Naki’nin de Demirören’in de ideolojisi bellidir! Bu iki sonuçtan Deniz Naki’ye 12 maç ceza çıkması son derece doğal!

Deniz Naki onurumuzdur!

bolsevik.org 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı