Cari Açık Yüzde 20 Büyüdü

Cari Açık Yüzde 20 Büyüdü

AKP ekonomisi iyi sinyaller vermiyor. her ne kadar iktidar ülkede büyümeti yüzde 10 üzerinde açıklasa da enflasyon ve işsizliğin artması gerçekleri açığa vuruyor. AKP ekonomisinin sıcak para akışına dayalı ve üretimsiz ekonomisinin yumuşak karnı cari açık. Ekonomi yine cari açığı büyüttü. 

Türkiye’nin cari işlemler hesabı, kasım ayında 4 milyar 200 milyon dolar açık verdi.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Kasım 2017 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verileri açıklandı.Buna göre; cari açık 44 milyar dolara yaklaştı. Kasım’da cari açık 4,2 milyar doları buldu. 11 ayın açığı 39,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2016’nın cari açığı 33 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Kısaca, bir yılda 11 milyar dolara yakın bir cari açık artışı yaşandı.

*Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 322 milyon dolar yükselerek 1 milyar 200 milyon dolara çıktı.Bu kalemde turizmin Türkiye’de göreli canlanmasının etkisi var. Rusya ile aranın düzelmesi ve yeniden gelmeye başlayan Avrupalı (özellikle Almanya) turistler bu kalemde bir yükselişe sebep verdi. 

*Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar da bir önceki yılın aynı ayına göre 532 milyon dolar artarak 952 milyon dolara ulaştı.  Bunun anlamı, Türkiye’ye sıcak para akışının azalmış olması. Sıcak paraya ve Merkez Bankası’nın yüksek faizlerine dayanarak uzun süre ekonomide sahte büyümeler elde etmiş ve günü kurtarmış olan AKP bu nedenle önümüzdeki günlerde faizleri yeniden yükseltmeyi düşünüyor.

* Cari açık, sadece Temmuz-Kasım döneminde yüzde 20’ye yakın artış göstererek 37 milyar dolardan 44 milyar dolara çıktı ve 7 milyar dolar arttı. Bu, 5 ayda %20 artışta döviz ve enerji fiyatlarında hızlı artış da etkili oldu.

 

CATEGORIES
TAGS
Share This