/ Emekçiden / Boğaziçi Üniversitesi'nde Emekçilerden Servis Eylemi (Video-Haber)

Boğaziçi Üniversitesi'nde Emekçilerden Servis Eylemi (Video-Haber)

on 1 Kasım 2017 - 22:14 Kategori: Emekçiden, Gündem

Dün (1 Kasım) Boğaziçi Üniversitesi Eğitim-Sen’in düzenlediği eylemde Boğaziçi Üniversitesi emekçileri fahiş servis ücretleri ve anlamsız servis güzergahlarını protesto etti. Öğrencilerin de destek verdiği eylemde Marksist Fikir Topluluğu’da yer aldı.

Öğrenciler ve emekçiler eylem boyunca ‘Yürüye yürüye işe gelinmez’, ‘Yaşasın öğrenci-emekçi dayanışması’, ‘Servis haktır engellenemez’, ‘Zafer direnen emekçinin olacak’ sloganları attı.

Yapılan yeni düzenlemelerde servis ücretlerinin yanı sıra azaltılan servis sayısı ve yapılan anlamsız güzergahlar da emekçilerin servis hakkını engelliyor. Emekçiler servisi kullanmak için ya kilometrelerce yürümek zorunda kalacak ya da servisi hiç kullanamayıp evlerine saatler sonra dönecekler.

Eylemde okunan basın açıklaması şöyle:

Kamuoyuna

Hepimiz, İstanbul gibi bir şehirde yaşam mücadelesi veriyoruz. Barınma, ulaşım ve beslenme gibi en temel insani haklarımız için bile olmadık dertler yaşayıp sürekli yarınımız için endişe ediyoruz. Örneğin, birçoğumuz sırf barınma ihtiyacını karşılayabilmek için maaşının yarısından çoğunu ev kirasına veya banka kredisine ödüyor. Çocuğumuzu kreşe nasıl getireceğimizden tutun da hangi okulda okuyacağına kadar bitmeyen bir dertler kümesi peşimizi bırakmıyor.

Bu 15 milyonluk şehrin dertleri yetmezmiş gibi bir de üstüne Üniversite yönetimi parasız hizmet alabildiğimiz tek hak olan servis sayılarını azaltarak derdimize dert ekliyor.

Servis sayılarının azaltılması ve güzergâhların değiştirilmesi ile neler olacak?  Birçoğumuz servisine ulaşmak için kilometrelerce yürüyecek ve hatta bazılarımız servisine ulaşabilmek için toplu taşımaya binecek. Uzayan kilometreler sebebi ile sabah daha erken evimizden çıkıp akşam çok daha geç ulaşacağız. Belirlenen servis kapasitesinden daha fazla çalışan olduğu için oturacak yer bile bulamayacağız. 

Ve işte bu gün burada hakkımıza sahip çıkmak ve servis şartnamesinin iptal edilmesi için toplandık.  2018 yılı için hazırlanan servis şartnamesi ile yüzlerce yetişkin insan ve çocuk mağdur olacak. Biz buna izin vermeyeceğiz.

Bizler;

Akıl almaz bir şekilde birleştirilen servislerin ve çizilen güzergâhların iptal edilmesini ve servislerde bir iyileştirme yapılacak ise, bunun servis sorumluları, servis komisyonu ve bütün çalışanlarında içinde olacağı bir planlama ile yapılmasını istiyoruz. Bu planlama yapılana kadar geçen yılın servis uygulamasının aynen devam etmesini talep ediyoruz.

Bizler emekçiyiz, siz kabul etseniz de etmeseniz de. Tarih bize hak verilmez alınır sözünün ne kadar doğru olduğunu göstermiştir. Ve biliyoruz ki biz bir araya geldiğimizde haklarımızı söke söke alırız.

Bu taleplerimiz kabul edilene kadar mücadeleye devam edeceğimizi ilan ediyor, yöneticileri bir an önce taleplerimizi kabul etmeye çağırıyoruz. “

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı